Gallery

Winner

Saturday Commoning Fever

Laylac, Ben, Luc

Southwyck Open House

Andreas Panagidis, Nayia Savva

I NEED/I HAVE a simple tool to encourage local collective exchange

Carlos Daniel Aldana, Penelope Plaza, Tom Whittaker

Notice Us!

Helen Brewer, Gary Nash
Voting Winner

Rainbow of Desires

Orsalia Dimitriou, Dejan Mrdja, Kleanthis Kyriakou, Emma Twine, Veronika Szabó, Ilma Molna

Hand-over the Gaumont

Lily Glasser

URBEGO Urban Pockets

Giulia Maci, Farah Makki, Simone Gobber, Filipa Pajevic, Carla Felicetti
Voting Winner

Service Wash

Alpa Depani, Thomas Randall-Page

URBAN COMMONS // THE CITY, ETHICAL EATING & WASTE

Safia Qureshi, Maxwell Mutanda

The Embassy

Rachel Jenkins, Aminat Lawal Agoro, Mia Prahm Eskemose, Arome Agamah, Jeffrey Adjei

Lyceum

Migle Pikelyte, Geoffrey Fung

Controversial Tax Game

Mikolaj Bialko

re-public spaces

Jorge Gerini

National Heritage

Kenny Molekoa

Thirdspace Trust

Brian Grady, Maria Vitale

CivicWise Space

Domenico di Siena, Pablo Sendra, Fausto Llopis, Orsola di Marco, Line Algoed

‘Commons on Common Ground’

Benni Allan, Owain Williams

Commons Rising

Tim Flitcroft, Anna Betz , Andy Paice
Winner

COMMONS ECONOMY GENERATOR

LUDOVICA ROGERS

AN ESCAPE TO A GEOGRAPHICALLY DIFFERENT LOCATION

DIS/ORDER

Connections in Common

Katy Hawkins, Tilley Harris, Alex Pielak, Eleanor Rendall, Darcey Williamson.

The Booth Community

Léa Hobson, Lucie Le Bouder

The Portobello Elephant

Simone Gobber, Nora-Andreea Constantinescu, Marion Roberts

How To Brixton

Elena Guidorzi, Glenn Hatton, Danielle Lowson, Meera Rajan, Josie Swords

A Common Room for London

Evgenia Batmanova, Sandra Perez, Katerina Sfyra

Urban Tetris

Jeroen Janssen, Filiz Toptan
Winner

CarbonSync

Edward Gant, Sarah Tolley, Rowan Case, Arlene Decker

The Industrial Valley, Tottenham

Katarzyna Skrucha, Tatjana Geta

Street Jewellery

NESS LAFOY, JOSH STEVENSON, WILL VERITY, PAULINE MARCOMBE

Recycle and Urban Common

Wenyi Chen, Xingjian Fan, Yen-Ting Chen
Winner

Reinventing The Lodge

Kate MacTiernan, Ken Greenway, Lizzy Daish, Jessica Sutton, India Hamilton, Grace Boyle, Maisie Rowe

Plug-in Collective City

Fabienne Blunden

FREELSE

Simon Hicks

Ealing Broadway Building Society

Lillian Ingleby

Fun City

Jens Brandt, Kresimir Zmijanovic, Ana Somek

The Mycelium Project

Tai Kian Min

The Institute for Resourceful Building Activities

James Woodcock, Caroline Moore

Breakfast Club London

Laura Gottlieb, Natasha Trotman, Ailsa Sinclair

Inception

Álvaro Orbea, Bianca Ryseck, Isabel Gutierrez Sanchez, Nicole Hofert

Social Material Bank

James P. Kinsella
Winner

COMMONSTRUCTION: A MANUAL FOR RADICAL INCLUSIVITY

Konstantinos Lerias, Orestis Michelakis

RE-IMAGINING Holland Park Mews

Eduardo Pimentel Pizarro, Joana Carla Soares Gonçalves

The Low Line

Better Bankside

The Commons – Using Modern Technology to Make the Most of the Spaces Between Us

Chloe Treger, Yuerong Zhang
Winner

The School of Losing Time (TSLT)

Angela Osorio, Chiara Basile

AFFORDABLE tottenham – A Cardboard & Scaffolding Housing Solution

Adam Willis, Ali Powe

Mapping the System

Sara Moriggia

Urban Commons – Speakers’ Corner in Every Town

Roland Karthaus
Winner

Studley Commons

Oscar Rodriguez, Christina Edoja, David Rowe, Eike Sindlinger, Paul Challinor, Barry Mulholland

Commoning the Roofs

Sergios Strigklogiannis

Common Enemies

Julika Gittner, Lorraine Beck
Winner

Guardians of the Common

Andy Belfield

COMMONS PLAYGROUND

Isabel Gutiérrez Sánchez, Nelly E. Estevez